Bruger i skærmbeskyttelse ?

N-club > Nintendo DS/DSi > Bruger i skærmbeskyttelse ?

Level 3
3000 XP
Indlæg: 2
#1:  martin31 -

Kunne godt tænke mig at høre om I bruger skærmebeskyttelse. Jeg har altid brugt det på min gamle DS Lite, men har nu investeret i en DSI XL og er nu i tvivl om jeg gider at bruge det. Hvad synes i jeg skal, og hvor meget tager skærmen skade ved normal brug?


Side: 1Vis alle


Level 2
2000 XP
Indlæg: 4
#2:  Foxy_Lady -
redigeret af Foxy_Lady d. 8. May 2010 12:17

Ja - det gør jeg.. Min stylus lavede en fed ridse i skærmen indenfor de første dage jeg havde min DSi Smiley På min DS Lite havde jeg ikke beskytter på og den klarede mosten...

/Foxy_Lady


Level 10
53000 XP
Indlæg: 59
#3:  Moysen -

Jeg har kun en normal DS (Den første generation. The Original. Smiley) og den har jeg ikke brugt skærmbeskyttelse på. Den fungerer stadig, på trods af mange ridser den har fået af de voldelige prik og streger jeg har tegnet på skærmen med min stylus.

Derpward Sword :] 100 timers underholdning..? Ja, ihvertfald hvis du bliver ved med at hoppe ud over kanten i Skyloft :]


Level 19
188500 XP
Indlæg: 122
#4:  Navn -

Har aldrig brugt det, og min DSi har ingen ridser. Foxy_Lady er bare voldelig.

Ej, det handler i bund og grund om hvor godt du vil passe på dine ting. DS'en skal nok holde længe uanset hvad, men du kan nok ikke undgå en rids eller to hvis ikke du bruger skærmbeskyttelse.

Shazammitylam!


Level 2
2000 XP
Indlæg: 4
#5:  Foxy_Lady -

Ahhhh Navn - det vil jeg nu ikke sige Smiley Det var en stille bevægelse, men det føltes som om stylusen havde en spids kant Smiley

/Foxy_Lady


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#6:  'Noes -

Brug altid beskyttelse Smiley

Jeg putter firetyve rå æg i min crunkcup og ser spongebob, nonstop


Level 5
11000 XP
Indlæg: 14
#7:  HGC -

Jeg har aldrig brugt det til mine gode gamle DS Phat, men jeg har fået et Travel Set (Brooklyn) til min DSi (både DSi og Brooklyn set fik jeg i søndags). Jeg har endnu ikke pakket det op, da jeg ikke ved om jeg vil bruge det.


Level 5
11000 XP
Indlæg: 14
#8:  HGC -

Jeg har længe overvejet at putte skærmbeskyttelse på min DSi, så jeg har lige nogle spørgsmål.

Kan man tage skærmbeskyttelsen af igen uden at skærmen tager skade?
Bliver det sat på lidt ligesom klistermærker eller på en anden måde?
Fungerer touchscreenen stadig ligeså godt med beskyttelse på?
Skal skærmen være støvfri, når man monterer skærmbeskyttelsen?

Der er ikke rigtig nogen vejledning med, og jeg vil jo nødig skade konsollen Smiley


Level 2
2000 XP
Indlæg: 4
#9:  Foxy_Lady -

Ja, ja, ja og ja

/Foxy_Lady


Side: 1Vis alle


Svar på tråd

Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussionerne.


Log ind
Bliv gratis medlem
Glemt kodeord?

Seneste forumdiskussioner

Fora