kan ikke spille portal help!

N-club > Off-topic > kan ikke spille portal help!

Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#1:  magnus456789 -

hej. jeg kan ikke spille portal. når jeg går der ind kommer der loading. så venter jeg lidt tid så går den ud af det og skriver engine error der stor: your graphice hardware must support at least pixel shader version 1.1 to run this game!. Vær sød at hjælpe mig vil så gerne spille det


Side: 1Vis alle


Level 21
223000 XP
Indlæg: 225
#2:  Lukas Pedersen -
redigeret af Lukas Pedersen d. 16. May 2010 20:57

Det lyder som om, at dit grafikkort simpelthen ikke kan trække det Smiley

Prøv at skrue ned for grafikken, under Options/Indstillinger inde i Video > Advanced settings. Bare sæt alt på det laveste.

Måske hjælper det Smiley

Med venlig hilsen Lukas Pedersen, chefskribent på N-club.dk


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#3:  magnus456789 -

hvordan gør man det?


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#4:  magnus456789 -

men den kan nemt trække css?


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#5:  TuXX -

magnus456789 skrev:
men den kan nemt trække css?



Irrellevant.. hvis grafikkortet ikke har den funktion spillet kræver er det ligegyldigt hvor mange andre spil det kan trække.

Det kan godt ske dit grafikkort er kraftigt nok til at trække månen rundt om jorden, men hvis det mangler et bestemt instruktionssæt, så nytter det ikke noget det har 1000000 milliarder hestekræfter jo... Smiley

// Martin


Level 12
70500 XP
Indlæg: 29
#6:  Michael -

Højreklik på dit spil i Steam-menuen -> Properties -> Local Files -> Delete Local Game Content og hent hernæst spillet forny. Det er Steam, fejl opstår, prøv igen.

I øvrigt burde hans computer helt fint kunne køre det, eftersom Counter-Strike: Source kører på helt samme engine som Portal gør det, nemlig Source-motoren. Den er ikke bare udviklet løst på motoren, men er en helt eksakt kopi af CSS-spillet, bare med andre sprites og andet lir.

JEG ELSKER AT HYGGE


Level 21
223000 XP
Indlæg: 225
#7:  Lukas Pedersen -

Så vidt jeg ved, er de højeste grafikindstillinger i Portal, pænere og mindre grumset/kantet end dem i CSS - men det kan måske have noget med teksturerne og de enkelte modeller at gøre Smiley

Med venlig hilsen Lukas Pedersen, chefskribent på N-club.dk


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#8:  magnus456789 -

hvordan? okay må nok bare heller købe det til ps3...


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#9:  'Noes -

Michael skrev:
Højreklik på dit spil i Steam-menuen -> Properties -> Local Files -> Delete Local Game Content og hent hernæst spillet forny. Det er Steam, fejl opstår, prøv igen.



michael har lige beskrevet det Smiley

Jeg putter firetyve rå æg i min crunkcup og ser spongebob, nonstop


Side: 1Vis alle


Svar på tråd

Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussionerne.


Log ind
Bliv gratis medlem
Glemt kodeord?

Seneste forumdiskussioner

Fora