powerfull499 skrev:
Fordomme? Haha, er aldrig blev mødt med fordomme, da dem som ville gøre det, ville ikke være for kloge, siden mange i Danmark er kristne. Og desuden, så kan man ikke undgå at løbe ind i nogle diskussioner en gang imellem, og det er også fint nok 
Det er forkert. De fleste i Danmark er ikke kristne, langt fra. Vi lever i et post moderne samfund, hvor mange er åbne overfor det spirituelle og at der er noget "større", men hvad det er, er det de færreste der vil bekende sig til. Det er et mindretal der reelt er kristne, altså som tror på Jesus som Guds søn. Der er skam mange ateister der godt kan lide at gøre grin med kristne og Bibelen, men hvis du aldrig har oplevet det, er du da heldig!
powerfull499 skrev:Jeg er troende, men jeg går ikke i kirke søndag. Det eneste tidspunkt jeg går i kirke er i julen
Så et gaming forum for kristne hvor kristne kun bliver lukket ind, er måskel lidt mærkeligt, da gaming overhovedet ikke har noget at gøre med kristendom eller religion.
Den eneste grund til at jeg kommer i kirke, hvilket dog heller ikke er hver søndag, er at jeg ikke kommer i folkekirken. Der er mange frikirker og organisationer der arrangerer events for unge kristne - musikfestivaler, lejre osv., og har ungdomsgrupper i deres kirker, hvor de unge kan mødes. Et fedt og nødvendigt alternativ, hvis du spørger mig!
Det er ikke kun kristne der må være på et kristent forum. Det er først og fremmest for kristne, som i nogle sammenhænge er "udstødte" i dagens samfund, pga. de tror på Gud, men alle der er åbne overfor kristendom og tro generelt, må gerne være der. Så længe der bare er respekt for andre folks tro, så er det jo fint nok. Men for kristne, som er vant til at blive udstillet, hånet osv., og som måske ikke lige kender andre kristne der kan lide at game, er et kristent gaming forum, et fedt supplement. Man kan jo stadig have brugere andre steder - selv har jeg da både en bruger her og på NG
M60,, skrev:
Jeg tror altså heller ikke du skal være særlig bange for at møde fordømmende folk - og da slet ikke på gaming forums.
Men hvis man i første omgang gerne vil undgå fordomme, er det da lidt fjollet at oprette et emne som dette.
Ikke? Du har vist ikke set religionsemnerne, her på NC. Det er ganske normalt, at opleve fordomme og latterlige kommentarer, som kristen (muslim, jøde eller whatever) i dagens samfund.. Jeg går dog ikke udfra der er nogle der gider poste et umodent og diskriminerende indlæg i denne tråd, da den ikke er oprettet for at diskriminere religion, bare for at høre om der er nogle kristne, eller andre troende for den sags skyld. Diskussioner, hvor man har respekt for hinanden og kan få en god dialog om tro, er meget spændende IMO 
-- Tjotal nice gamer power --