redigeret af Ignorancia d. 7. Jun 2009 16:45
MegaGame skrev:
Ja, det jeg mener er af sony har stort set tager hver enkelt ting andre har lavet og lavet det om og prøvet af udgive det som noget de selv har fundet på.
Sony gav aldrig udtryk for at de har opfundet motioncontrollere til konsoller, omvendt hvis du tror at Nintendo udviklede teknologien så må du se at komme ud af din drømmeverden. Nintendo forfinede teknologien og tilpassede den til en konsol, de opfandt den ikke.
Sony har al grund til at lave en motion controller, specielt fordi Nintendo har vist at der er så mange penge i det, velkommen til finansverdenen.
MegaGame skrev:
Gutten i started af deres show til E3 stod og snakket om hvor meget ps3 og psp hade gjort for spillemarket, deres ps1 og 2 gjord noget for spille market, men det enste ps3 gjord noget for var bluray market.
Hvad har PS1 og PS2 gjort som PS3'eren ikke har? PS3'eren har idag det breddeste, mest kritikerroste spilkartotek, hvis ikke dette er at gøre noget for spillemarkedet ved jeg ikke hvad er? Oven i det stod Sony med deres LBP for et af denne generations mest innovative spil (I mine øjne DET mest innovative, igen subjektivt)
MegaGame skrev:
de er "the underdog" der vil være topdog og prøver overbevise andre de er det.
Hvordan er de Underdog, jeg forstår simpelthen ikke at du kan komme med en sådan udtalelse, og er efterhånden ret overbevist om at det er et ubegrundet "had" du har til Sony.
Wikipedia Skriver:
An underdog is a person or group in a competition, frequently in electoral politics, sports, and creative works, who is popularly expected to lose.
Jeg syntes ikke at kunne finde nogen sammenligning af denne defination af Sony's nuværende situation.
Og forventer du ærlig talt andet end at en repræsentativ fra et stort firma går på en scene uden at lukke en masse pressefis ud, Nintendo havde rigeligt, det samme gælder MS.
Friends are like toasters, if you drop them down the stairs, they won't make you toast anymore