Internet

N-club > Wii > Internet

Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#1:  deer -

Hey

Jeg har fået mig en wii for ca. 1 måned siden, og jeg kunne godt tænke mig at få den på nettet. Jeg har dog ikke trådløst internet, som efter hvad jeg kan se er den eneste måde at få den på nettet? Er det slet ikke muligt at få en eller anden dims, som man bare kan putte sit netkabel i og så kører det?

Håber i kan hjælpe

=)


Side: 1Vis alle


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#2:  Jannik Larsen -

Jo da. Man kan få en USB ethernet kabel ting eller noget. Altså, USb ting du putter i Wii, så du kan putte netstik i USB ting i Wii.

- Jannik Larsen aKa Jainay - N-club grafiker


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#3:  ZerX -

eller en nintendo wifi connector til computeren så du kan komme på internet trødløs Smiley den virker også til DS


Level 15
107500 XP
Indlæg: 104
#4:  stelzig -
redigeret af stelzig d. 1. Feb 2008 17:10

^Ovenstående kræver dog at du har computeren tændt også.


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#5:  Krasso -

.. den virker oss til psp Smiley

jeg bruger min til både min wii og ds..


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#6:  TuXX -

Men en trådløs router koster ikke så meget så start ud med den rigtige løsning først som sidst (trådløs router for dem som er i tvivl) Smiley

// Martin


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#7:  deer -

Der er ikke en der har link, til det jeg skal bruge? og gerne til det sted hvor det er billigst?


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#8:  TuXX -

Fx:

http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=18516

// Martin


Level 3
5000 XP
Indlæg: 0
#9:  Moses -

jeg vil bare anbefale alt andet end en d-link routher fuck det er noget møj Smiley

I'm crossing my fingers it can make me pancakes


Level 21
223500 XP
Indlæg: 226
#10:  Lukas Pedersen -

Jeg bruger D-Link og har ingen problemer overhovedet

Med venlig hilsen Lukas Pedersen, chefskribent på N-club.dk


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#11:  OMGWTF -

Har helelr ingen problemer med min D-Link


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#12:  TuXX -

Mener "Den Gamle" herinde har/havde en del problemer med sin og sit Nintendo-udstyr?

Eller også var det en anden model.. husker det ikke.

// Martin


Level 3
5000 XP
Indlæg: 0
#13:  Moses -

okay til dem der har d.link er der så ikke en der vil hjælpe mig med at få min læst på for jeg er ved at blive sindsyg over jeg ikke kan få den på nette Smiley snøft

I'm crossing my fingers it can make me pancakes


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#14:  PriCorp -
redigeret af PriCorp d. 2. Feb 2008 16:02

Her er en liste fra NintendoWiFi.com's supportside over WiFi-kombatible D-Link routere.... Der er også en funktion hvor man kan slå hver enkelt router op og få hjælp til at sætte den op så ens Nintendo-udstyr virker på den....

Hvis man kæmper med at få sin Wii på nettet via en ikke-kombatibel router kan det sagtens være at slaget er tab på forhånd! (I øvrigt kan man lære, for D-Link er noget billigt crap, så man kan lige så godt get it right og købe noget ordentlig!)

Cisco-Linksys er helt sikkert en god investering! Kan godt støtte op om TuXX's forslag... Har heller ikke haft nogen problemer ift. kombatibilitet med min ultra-billige plastic-wack-Belkin-Wireless router, selvom Jeg ikke altid er helt tilfreds signal-styrken!

En opdatering af D-link-routerens firmware kan muligvis hjælpe på problemerne...

Edit: Link aktiveret! Smiley

PriCorp: Jeg læser det her forum ordentligt igennem, så DU ikke behøver at gøre det! Stay Sharp Y'all! Smiley


Side: 1Vis alle


Svar på tråd

Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussionerne.


Log ind
Bliv gratis medlem
Glemt kodeord?