Nyt Nintendo.dk

N-club > Nintendo generelt > Nyt Nintendo.dk

Level 8
31500 XP
Indlæg: 34
#1:  Anders Larsen -
redigeret af Anders Larsen d. 15. Sep 2008 14:19

Hvad synes I om det nye nye Nintendo.dk, nu hvor siden endelig er kommet op og har været oppe i nogle måneder?

Er den nye hjemmeside tilfredstillende eller mangler der noget?

Hilsen Anders Larsen a.k.a. Mr. Mario


Side: 1Vis alle


Level 4
7000 XP
Indlæg: 4
#2:  Shajita -

about damn time. Smiley

I don't have a signatur at the moment.


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#3:  Pindsvin -

shajita skrev:
about damn time. Smiley



HØRT! Det tog forfærdelig lang tid!

"Jeg hader folk som citerer sig selv" - Pindsvin


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#4:  Arual -

Ja det har taget lang tid.


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#5:  Josso -
redigeret af Josso d. 4. Apr 2008 16:16

ALT for langt tid. Smiley

Glæder mig til at se den. Smiley

Og så vil jeg håbe at de ikke bruger frames.


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#6:  YamiMario -

Josso: Hvorfor ikke?

yo wasup mang


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#7:  Butju -

det tog sin tid Smiley

I'll now proceed to pleasure myself with this fish.


Level 8
31500 XP
Indlæg: 34
#8:  Anders Larsen -

Det ser ikke ud til at det bliver i dag. Smiley

Så må vi holde spændingen lidt længere. Smiley

Hilsen Anders Larsen a.k.a. Mr. Mario


Level 2
1000 XP
Indlæg: 1
#9:  3vil-GoOfy -

Der er jo stadig tid igen.. Smiley

Find brugernes Wii konsol kode: N-club: Wii Codes


Level 8
31500 XP
Indlæg: 34
#10:  Anders Larsen -
redigeret af Anders Larsen d. 5. Apr 2008 10:48

Tjaa....

... men tror ikke det bliver i dag.

Men man kan jo aldrig vide sig sikker.

EDIT (skrevet lørdag formiddag): Den nye side er ikke kommet op endnu, men den gamle ser ud til at være ved at blive pillet ned, for alle billeder ser ud til at være fjernet. Så nu vare det ikke længe. Smiley

Hilsen Anders Larsen a.k.a. Mr. Mario


Level 3
3500 XP
Indlæg: 0
#11:  Henrik Ossipoff -
redigeret af Henrik Ossipoff d. 7. Apr 2008 03:08

Grunden til at billederne ikke virker, er fordi de er linket fra den svenske side -- som blev opdateret fredag.

Hvorfor den danske stadig kører på den gamle, tja. Der er vel nogle svenske personer som ikke finder den nær så vigtig Smiley

Men som sagt -- den svenske er online, så der kan den nye ses.

EDIT: Den norske er i øvrigt også ændret...

Pensioneret Nintendo-gamer, spiludvikler og inkarneret World of Warcraft fan.


Level 17
143000 XP
Indlæg: 74
#12:  M60dk -
redigeret af M60dk d. 7. Apr 2008 07:15

Den svenske er faktisk blevet ret cool, med et spilbibliotek og det hele...
Så mangler vi bare et pointsystem alá nintendo europe...


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#13:  kai666.com -
redigeret af kai666.com d. 7. Apr 2008 10:06

Jeg har, sammen med mange andre, [formoder jeg] ofte brokkket mig til dem (Nintendo.dk) over de forskrækkelige gammeldags og umoderne features, eller nærmere mangel på samme)

F.eks. så havde de ikke 'absolutte links'.
(Alle siderne havde den samme adresse)

Jeg finder det også højest besynderligt at det er på danmarks officielle Nintendo site, man kan finde de sidste nyheder, sidst, og ikke først... Hvis de altså overhovedet har fantasi til at skrive om nyheden / nyhederne.

Selve designet på Nintendo.dk er også ufatteligt rigid, kedeligt, stift og statisk, at se på.

Ved ikke hvorfor at de officielle nordiske Nintendo sites altid har været så sløve med nyheder, og så bedrøveligt kedlige at se på. og hvis ikke lige at det drejer sig om Mario, Wario, Dario, Zelda, eller de allestedsnærværende Pokémorons, ja så har det squ ikke været skrevet en lyd om det, hos dem.

Kan huske det allerførste officielle danske Nintendo forum... Det var sq noget af det mest ubehjælpsomme, non-intuitive og totalt stenalderagtige. Har (Gud-ske-lov) aldrig, hverken før, eller siden, oplevet noget der var så umoderne og aparte, på alle områder.


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#15:  fribert -

Sikke dog et dejligt humør du er i idag kai666 - Der er en 'Kontakt os' på nintendo.dk - prøv at give nogle konstruktive forslag til dem der. Hvis du undlader at brokke dig, og prøver at være konstruktiv, kan det endda være de gider lytte. Brok i sig selv er intet værd.


Level 17
143000 XP
Indlæg: 74
#16:  M60dk -

Den er stadig ikke oppe, selvom den svenske og norske har været oppe i lang tid nu... tsk tsk..


Level 1
0 XP
Indlæg: 0
#17:  PriCorp -
redigeret af PriCorp d. 7. Apr 2008 23:18

Well... omend Jeg ikke vil udtrykke Mig i lige så skarpe vendinger som Kai666, må jeg da erklære Mig enig i at det er sløvt af Bergsala, at de ikke har fået en ny dansk side op til tiden, når de selv har skrevet at det vile ske i sidste weekend.

Nintendo.dk skrev:
Ny Hjemmeside. (...) Efter planen vil skiftet ske fredag den 4. april, og i den forbindelse kan der opleves lidt problemer med at få vist siden samt være en smule knas i systemet, inden den nye side fungerer optimalt.


Den gamle side, bare uden billeder kan vel netop betegnes som "en smule knas i systemet". De burde ikke have givet sig selvog os en deadline, når de aligevel ikke har kunnet overholde den... Smiley
Synes det er ærgerligt at der er så lidt opbakning (nogen vil måske endda sige respekt) omkring den stærke og forholdsmæssigt store Nintendo-community i Damark, fra officiel side...

PriCorp: Jeg læser det her forum ordentligt igennem, så DU ikke behøver at gøre det! Stay Sharp Y'all! Smiley


Side: 1Vis alle


Svar på tråd

Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussionerne.


Log ind
Bliv gratis medlem
Glemt kodeord?