9
maj
2009

Astro Boy annonceret til Wii og DS

Skrevet af Thomas Christensen

D3Publisher har i dag annonceret at de senere på året vil udgive Astro Boy spil bygget på den kommende film af samme navn.

Wii udgaven bliver udviklet af High Voltage, der også står bag The Conduit, og vil selvfølgelig indeholde alle Astro Boys superkræfter. Heriblandt raketføderne, laser-fingre, armkanoner og numsegeværer.

Ifølge D3Publisher vil der være tale om et klassisk platfomspil i Astro Boys ånd med fantastiske flyvekampe, co-op og nye fjender.

DS udgaven bliver udviklet af Art Co. Ltd og begge spil vil blive udgivet omkring premieren på filmen, der kommer senere i år.

Level 17
143500 XP
#1:  M60dk - 10. May 2009 00:56

Bleh, Astro Boy filmen er amerikansk produceret, jeg har meget lidt tiltro til den, og licenstitler som denne er ofte ikke engang tiden værd, og da overhovedet ikke pengene.

citer indlæg

Level 1
0 XP
#2:  Stefan N. Andersen - 10. May 2009 10:36

Numsegeværer? O.o

citer indlæg

Level 21
224500 XP
#3:  Lukas Pedersen - 10. May 2009 12:57

... Numsegeværer... Jae, hvorfor ikke, det er jo Astro Boy

citer indlæg

Side: 1Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussioner.

Log ind
Bliv gratis medlem
Glem kodeord?