Rygte: Wii-efterfølger bliver præsenteret tirsdag!

Lørdag d. 12. juni 2010
Skrevet af Erik Madsen
Rygte: Wii-efterfølger bliver præsenteret tirsdag!

Der er efterhånden flere forskellige rygter omkring en Wii2/Wii HD, eller hvad man nu ønsker at kalde den, end der er Justin Bieber plakater på din lillesøsters værelse.

En fransk side har reporteret at deres udvikler-kilder har fortalt at efterfølgeren til Wii vil blive præsenteret sammen med Nintendo 3DS på tirsdag ved Nintendos E3 konference.

Den skulle gå under kodenavnet Hi-Fi, for at fohindre at blive lækket, men mon ikke man, som med de mange foregående rygter, skal tage dette med et gran salt.

Om rygtet er sandt eller ej, så lyder det som følger:
- Den vil være lige så stærkt som en Xbox 360.
- Den vil ikke komme til at hedde Wii 2, men Wii HiFI - ihvertfald indtil videre.
- Den vil være meget online-orienteret
- Sidst, men ikke mindst, vil den være tilgængelig i november 2011.

Er kilden til dette rygte troværdig nok til at vi tør gøre os forhåbninger om en såkaldt Wii 2, eller er behovet for en Wii 2/Wii HD i virkeligheden medieskabt, og vil vi gamere hellere have en helt ny konsol fra Nintendo istedet?

Kilde: Gameblogfr
Kommentarer
Avatar
Moysen - 12/06-2010 klokken 23:41
Tror ikke de viser noget om en Wii2 foreløbig. Smiley
Avatar
AND - 12/06-2010 klokken 23:42
Bullshit, det er alt for tidligt med næste generation af konsoller...
Avatar
Erik Madsen - 12/06-2010 klokken 23:56
Tror heller ikke selv på det, men viser det sig at være sandt, ville det være en skandale at rygtet ikke blev postet her på N-club. Jeg håber aldrig der kommer en Wii-HD. Jeg lever fint med mit component-kabel, og ser frem til den næste konsol fra Nintendo, som forhåbentlig bliver mere hardcore.
Avatar
Thomas Dyregaard - 12/06-2010 klokken 23:57
AND - hvem siger at det er for tidligt? Er "alle" ikke enige om at Nintendo aldrig rigtig gik videre end til Gamecube generationen?
Nintendo skulle lige have lidt inovation og invadere nye markeder.

I princippet ville de sagtens kunne lave noget der kunne præstere kræfter som PS3/Xbox360 også stadig tjenepenge på deres brand, Wii.

... Men så igen. Rygter er og vil altid være rygter indtil Nintendo takker af fra deres E3 præsentation.
Avatar
Zalman - 13/06-2010 klokken 08:16
Jeg synes overhovedet ikke, at det er for tidligt. Specielt ikke hvis den udkommer i november 2011. Men jeg tvivler alligevel. Jeg tror de vil fokusere på 3DS først, og det er nok også bedst.
Avatar
King Suhr - 13/06-2010 klokken 11:04
Synes det er fedt hvis det kommer en wii 2 (Hifi) til nov.
Avatar
Lukas Pedersen - 13/06-2010 klokken 11:08
Det lyder ikke særlig urealistisk, men det er lige lovlig nemt at sige "Jamen den har grafik ligesom Xbox 360" Smiley Derfor tror jeg heller ikke på det Smiley
Avatar
Moysen - 13/06-2010 klokken 13:33
Syntes ligesom AND at det er alt for tideligt at vise noget omkring dette. Og især det med at den udkommer allerede november næste år.

Jeg håber sku også mere at den næste Nintendo-hjemmekonsol er BEDRE end en Xbox360. Ellers vil de bare falde langt bagud, når Microsoft og Playstation indvier deres nye maskiner om nogle år, som jo er forbedringer af det som skulle blive Nintendos standard for den næste konsol.. Smiley

Og som lukas siger, så er det ikke nok med "bare" at sige den er ligesom en Xbox. Smiley
Avatar
Thomas Dyregaard - 13/06-2010 klokken 13:58
Nu har Sony vist engang udtalt, at PS3 vil forblive deres primærer maskine i en del længere tid, end PSOne og PS2 gjorde i sin tid.... Så hvorfor skulle Nintendo ikke lige tage sig sammen og indhente dem undervejs?
Måske endda en maskine der er en smule kraftigere og bedre bygget end PS3 og Xbox. Teknologien i maskinerne er trods alt blevet forfinet siden de to maskiner blev introduceret.

... For at være ærlig, tror jeg også at sandsynligheden for at Nintendo fortsat vil satse på Wii er større end muligheden for en nye Wii-HiFi Smiley
Avatar
Dennis Andersen - 14/06-2010 klokken 08:20
Ser ingen grund til at vi skal have en ny Wii der skal være bedre eller lige så god som PS3 og Xbox. Hvad så om vi ikke har HD grafik eller det bedste hardware, der er mere til spil end super god grafik.

Udover det så mener jeg ikke at Sony burde komme med en ny playstation i lang tid, først og fremmest er PS3'en teknologisk på et niveau der gør at det er udnødvendigt og dernæst er der endnu ikke nogen der har udnyttet dens kraf fuldt ud.
Hvad angår Xbox tror jeg at er der en god chance for at Microsoft til dette års E3 lader os se deres næste konsol, i hvert fald har de haft den på bordet længe nok til at det snart må være tid til at de viser offentligheden noget.

Faktisk er Microsoft nok de eneste der burde komme med en ny konsol, jeg tror ikke at hverken Nintendo eller Sony vil kunne sælge en ny konsol medmindre de har et eller andet revolutionerende nyt at byde på.
Avatar
M60dk - 14/06-2010 klokken 08:52
@Dennis Andersen - problemet med Wii'en er at den er så håbløst teknologisk bagud at alle kerne-gamerne bruger de andre konsoller og dermed fejler næsten alle forsøg på at lave andet end partyspil på Wii'en.

Jeg tror dog ikke at de vil hjælpe Nintendo at udgive en ny Wii allerede nu. De bør vente til næste generation, og udgive en konsol der er både hardware mæssigt, og online-miljø mæssigt konkurrencedygtig med næste generations konkurrenterne. De kan selvfølgelig også bare udgive endnu en ligeså familie-orienteret konsol som før.
Avatar
Dennis Andersen - 14/06-2010 klokken 10:04
@M60, jeg kan godt se hvor du vil hen og ja du har nok ret, men hvorfor er Wii'en teknologisk bagud eller snarer hvorfor er det folk synes det. Der er da massere af gode og udfordrende spil til Wii'en, hvad præcist er det som gør at Wii'en ikke er god nok??
Avatar
Asger Grau - 14/06-2010 klokken 11:32
I må forstå at der hverken kommer en ny Xbox eller Playstation i et godt stykke tid (tror faktisk dette bliver den længste generation). Da både Microsoft og Sony netop nu har brugt langt tid på at lave deres motion controllere (natal og move). Det vil derfor være skudt i hovedet at lave disse ting og så kun have dem ude på marked til 360er en og PS3en 1 til 2 år. 

Jeg tvivler stærkt på at Nintendo kommer med en helt ny konsol...
Avatar
Cookieofdoom - 14/06-2010 klokken 12:31
Well... Problemet er at, som man har hørt om Monster Hunter TRI: De havde ikke nok penge til at komme ud til PS3 eller Xbox360. Wii'en giver de mindre udviklere en chance og laver nogle ekstremt gode udgivelser på den måde. Men folk bliver blown away af fed grafik. Det er lidt surt, hvis Nintendo vil have fokus på det visuelle. Det jeg syntes de skal fokusere på er online delen. Flere udgivelser med online kompatibilitet. Og lettere at kommunikere. Tror det er en måde at komme frem på.
Avatar
Placer - 14/06-2010 klokken 12:56
Ved vitterlig ikke om det er at skyde sig selv i foden eller ej. På den ene side ville det være at skyde sig selv i foden med en xbox 360 lign. grafik når vi er så langt fremme i sidstnævntes alder. Til gengæld, hvis de lavede en der var stærkere, ville de andre måske oppe sig lidt tidsmæssigt og sende en ud ikke lang tid efter, der kunne være dobbelt så "sprød"
Avatar
M60dk - 14/06-2010 klokken 13:07
@Dennis
Det der gør at Wii'en ikke er god nok, er at alternativerne er bedre.
Hvorfor spille på en konsol, med dårligt online miljø, dårlig grafik og (ifølge mange kernegamere) dårligt spiludvalg når der er alternativer som gør det langt bedre?
Avatar
Dennis Andersen - 14/06-2010 klokken 14:53
@M60, dårlig grafik??? Altså alle konsoller har spil med dårligt grafik, jeg vil igen gerne henvise til at hvis folk går op i det grafiske så er de ikke rigtige gamere, tag eksempelvis NetHack, et ekstremt svært spil som vil give selv den mest "hardcore" gamer tørt på og det er consol/tekst baseret.
Et dårligt spil udvalg, det vil jeg mene er en smagssag, dårligt online miljø der er jeg ikke helt med på hvad du mener, er der noget specifikt du mangler i online funktionalitet?
Avatar
Lukas Pedersen - 14/06-2010 klokken 15:13
Mht. online - Har du en Xbox 360 eller PlayStation 3, Dennis? Forestil dig Messenger, men hvor du ved et tryk på 2-3 knapper kan invitere dine venner til en chat, et spil, eller hvad ved jeg. Det er supernemt at komme i kontakt med folk, og man skal heller ikke til at indtaste en bøvlet friend code.

Hvis du har en af de to andre konsoller, kan jeg virkelig ikke forstå hvis du ikke synes Wii'en halter en del bagud mht. onlinedelen Smiley
Avatar
Dennis Andersen - 14/06-2010 klokken 15:46
Ja jeg har en PS3 og jeg synes det er pisse irriterende at der kommer chat og andet info mens man sidder midt i et spil, det vildt forstyrrende.
Udover det så kan Wii'en med sikkerhed det samme, ser i hvert fald ingen grund til at den ikke skulle kunne det, er de nogen Nintendo udviklerer tilstede som kan be- eller afkræfte at det ikke er muligt?
Avatar
M60dk - 14/06-2010 klokken 15:53
Dårlig grafik i forhold til nutidens standard. Det er irrelevant hvor svært spillet er i den sammenhæng. Jeg har ikke lyst til at betale fuld pris for spil der ligner at de kunne være lavet for 5-10 år siden. Der er kun lige over en håndfuld titler på Wii'en der rent faktisk ligner noget fra denne generation.

Et par eksempler på hvad Wii'ens onlinemiljø mangler:
På min Xbox 360 kan jeg trykke 3 gange, så har jeg fuld voice-chat med en ven næsten uanset hvad jeg foretager mig. Jeg kan møde spillere online og kommunikere med dem med voice chat, eller bare tekstbeskeder. Jeg kan downloade spildemo'er.
Og generalt følelsen af at man logger på et netværk af venner er fuldstændig fraværende på Wii'en.
Avatar
M60dk - 14/06-2010 klokken 17:33
Det skal lige siges at jeg ikke har noget imod Wii'en, jeg elsker 1st parts spillene, jeg synes bare ikke at det er for tyndt til at den er på nogen måde konkurrencedygtig med de to andre fra mit perspektiv.
Avatar
Placer - 15/06-2010 klokken 12:13
Ville nu hellere sige teknisk dårligere... det er som sådan ikke teknikken der bedømmer dårlig eller god grafik, men hvordan man udnytter det man har. Eksempler er super mario world og Final Fantasy Tactics, som jeg stadig synes er grafisk flot. Ikke fordi de er pumpet med polygoner, mapping og texturer, men fordi der er en speciel stil ved spillet. Det er ikke om teknikken ligner noget fra 90'erne der bedømmer om et spil er visuelt flot eller ej, det er spiludviklernes ansvar, såre simpelt.
Du skal være logget ind for at tilføje en kommentar.
Relaterede nyheder
Miyamoto: Wii 2 skal være unik
- 14/04-2010 - 21:31
 
Nintendo tager patent på 'Zii'
- 15/12-2009 - 15:01
 
Nintendo afviser Wii HD
- 31/10-2009 - 21:15
 
Shigeru Miyamoto snakker Wii HD
- 20/10-2009 - 08:57