Aonuma snakker om multiplayer og DLC i Zelda

Lørdag d. 26. juni 2010
Skrevet af Lukas Pedersen
Aonuma snakker om multiplayer og DLC i Zelda

Multiplayer er en ting, som The Legend of Zelda-serien bestemt ikke har lidt overflod af. Faktisk har der kun været to spil der har fokuseret på det, og faktisk direkte opfordret op til det. De to spil er selvfølgelig The Legend of Zelda: Four Swords Adventures til Nintendo GameCube, og The Legend of Zelda: A Link to the Past and Four Swords til Game Boy Advance. Vi har dog set multiplayer i de to Nintendo DS-spil, men det har dog været en mindre del af spillet.

I disse spil er der fire Links, hvilket til dags dato ikke er set gjort igen i et Zelda-spil. Eiji Aonuma, Zelda-producer, har i et nyligt interview givet sit syn på multiplayer i The Legend of Zelda-serien, samt en kort kommentar om downloadable content til Zelda-spillene.

Følgende er frit oversat, det originale citat kan ses her.

At have folk der spiller sammen, er et scenarie jeg altid har haft på nethinden, men det handler om at skabe det, der vil virke bedst for The Legend of Zelda. Vi har ikke rigtigt fundet det rigtige "køretøj" til det, men det er noget jeg tænker på hele tiden, og jeg håber at jeg på et tidspunkt vil kunne komme op med en idé der vil flytte os i den retning.

Jeg er meget interesseret i idéen kommunikationen mellem spillerne. Lad os sige at en spiller gør noget i sit spil, der forandrer et område, og det bliver så sendt til et andet system, og det ville dermed introducere nye elementer til dit spil. Den form for kommunikation finder jeg meget interessant.

- Eiji Aonuma, Zelda-producer

Samtidig kom Aonuma også med en kort kommentar vedrørende downloadable content, altså materiale man kan downloade, og derved udvide sit spil. Det kan være alt fra et nyt våben til et helt nyt område med nye missioner. Aonuma siger dog blot, at de helt klart har tænkt på DLC, og at de skam stadig tænker over det.

Kommentarer
Avatar
PD - 27/06-2010 klokken 00:29
Altså mener I multiplayer, altså i form a historen eller bare multiplayer som bonus? Fordi at det var da der i Spirit Tracks ;b
Avatar
AND - 27/06-2010 klokken 00:48
DLC..? Hvad betyder det?
Avatar
AND - 27/06-2010 klokken 00:48
Arh... DownLoadable Content...
Avatar
Lukas Pedersen - 27/06-2010 klokken 00:54
PD - Jeg har omformuleret det, så det fremgår tydeligere hvad der menes Smiley
Avatar
BecelClaes - 27/06-2010 klokken 03:37
Tja, multiplayer i Zelda - det sker næsten i 2012, når Darksiders 2 udkommer med 4-spillers co-op - etteren var mere eller mindre et apokalyptisk Zelda-spil med diverse elementer hentet fra andre spil (deriblandt Portal-gunnen fra Portal).

Men helt ærligt, Darksiders var sgu et spirituelt Zelda - Water Temple, Piece of Hearts, buen var en pistol, etc. Fænomenalt spil ligeså.
Du skal være logget ind for at tilføje en kommentar.