Endelig er et nyt spil på vej i Golden Sun-serien, og mange fans venter på spillet, der kommer til Nintendo DS. Navnet er Golden Sun: Dark Dawn, og ligner umiddelbart 1'eren og 2'eren, men med opdateret grafik.
Dette bekræfter den nye off-screen video bestemt også, der er optaget under Gamescom 2010, hvor man som besøgende har muligheden for at spille en demo-version af Golden Sun: Dark Dawn.
Se videoen herunder:
Golden Sun: Dark Dawn har endnu ikke fået nogen udgivelsesdato mere præcis end "ved juletid".
Har kun spillet det første, men det var mega fedt! Men har aldrig brugt så mange forsøg på at klare den sidste kamp i et spil!
Hehe, jeg var sådan cirka igennem det samme. Lagde spillet fra mig i en længere periode før jeg klarede den.
Tror I ikke at sværhedsgraden er blevet mere ... casual siden dengang? Spil bliver generelt nemmere og nemmere. Jeg håber det faktisk i dette tilfælde.
Håber jeg da ikke, fordi på trods af Golden Sun-seriens charme, så er kampsystemet ikke specielt dybt og generelt set var det ret let at komme igennem.
Man skulle bare lige indse hvor gode de der shield djinns var (Flash & Granite)
Hvis man brugte dem på skift kunne man have et skjold oppe hver runde, og dermed være praktisk taget udødelig.
Dertil kommer at summon rush var mega dumt, og at man kunne dræbe de fleste bosser i løbet af to runder, givet at man havde fundet djinns nok.
Spillets sværhedsgrad var direkte afhængig af hvor mange djinns man havde fundet - og om man havde adgang til de fornævnte shield djinns (tror endda der kom flere af dem i TLA)
Selv uden Granite og Flash var selve hovedspillet stadig ret nemt. Ja, Djinni betød en hel del for sværhedsgraden, men selv uden et flertal af dem er de fleste bosser da ikke specielt svære, hvis man bare healer ofte nok. Sidstebossen kunne være lidt svær hvis den var i humør til at spamme Cruel Ruin, men på det tidspunkt må man vel næsten have lært ens Djinni at kende.
Mener at det jeg havde allerstørst problemer med, var at finde ud af hvordan man kom til Lemuria. Krævede ret meget forberedelse, og måden du skulle finde ud af, hvordan du kom ind i byen på var også ret snedig.
Det svære ligger uden tvivl i de mange lortemonstre man skal imod inden bosserne, og så de mange puzzles - har aldrig rigtig haft besvær mod bosser 
Jeg er enig hvis du har et par Djinns var bosserne i de gamle spil lovligt nemme... Synes heller ikke Lemuria var det sværeste, men der var da et par snedige djinns der var godt gemt, plus alt det der random encounter, men jeg håber det stadig er der, GS må godt..