9
sep
2010

Mark Kiehl igen Donkey Kong Junior verdensmester

Skrevet af Lukas Pedersen

Det er allerede sket to gange før, for Mark Kiehl, den 39-årige læge fra Enid i Oklahoma, og nu er det så tredje gang at det sker. Kiehl kan nu igen kalde sig verdensmester i Donkey Kong Junior.

Det er ikke længe siden at Billy Mitchell slog rekorden, men i dag, d. 9. september, må han officielt se sig slået af Mark Kiehl. Twin Galaxies har i dag offentliggjort Kiehls nye rekord, der er på 1.307.500 point, hvilket dermed vælter Mitchells rekord på 1.270.900 point ned af pinden.

Steve Wiebe, manden der vel nok kan kaldes Billy Mitchells ærkerival, er også tidligere blevet slået af Kiehl. Dermed har han nu også æren af at være den første nogensinde, der har slået både Steve Wiebe og Billy Mitchells rekord, hvor den på pågældende tidspunkt har lagt øverst, i et og samme spil.

Level 8
34000 XP
#1:  Asger Grau - 9. Sep 2010 22:53

Wow man skal have nogle vilde skills hvis man både skal slå Billy og Steve Smiley Mark ser virkelig gammel ud for en 39-årig xD

citer indlæg

Level 21
224500 XP
#3:  Lukas Pedersen - 9. Sep 2010 22:58

^ Yeah, jeg skulle da også lige dobbelttjekke før jeg troede på det - men det er skam rigtigt nok Smiley

citer indlæg

Level 15
110500 XP
#2:  stelzig - 9. Sep 2010 22:58

Synd for Billy at han valgte at tabe med vilje som en dum idiot. Men måske gjorde han det netop for at kunne sige at han er den bedste selv når han ikke har rekorden... ("Nå ja men du slog den kun fordi jeg ikke lavede en så god rekord som jeg kunne tidligere" )

Uanset så var det som nævnt ikke særlig smart Smiley

citer indlæg

Level 21
224500 XP
#4:  Lukas Pedersen - 9. Sep 2010 22:59

^ Ved ikke om du ved det, men det var ikke denne rekord han tabte med vilje Smiley

citer indlæg

Level 15
110500 XP
#5:  stelzig - 9. Sep 2010 23:03

Hmm. Det har du sørme ret i. Så bare hurtigt hvilken nyhed der var linket til. Men det gør vel så Kiehl's præstation lidt mindre imponerende da denne anden rekord heller ikke lød som en Billy rigtig gjorde noget ud af Smiley

Nå, men ingne lang debat denne gang thi jeg skal sove nu. Er ret træt nemlig.

citer indlæg

Level 21
224500 XP
#6:  Lukas Pedersen - 9. Sep 2010 23:09

^ Jeg vil nu mene at Billy bestemt gjorde en del ud af rekorden - ellers kunne han jo bare have stoppet ved blot 1000 point over rekorden, eller noget i den stil Smiley

citer indlæg

Level 36
702000 XP
#7:  N - 10. Sep 2010 12:56

Jeg synes bare de der Donkey Kong spillere skulle høre lidt mere på stelzig.

citer indlæg

Side: 1Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussioner.

Log ind
Bliv gratis medlem
Glem kodeord?