Den håndholdte spillekonsol Nintendo DSi XL, kommer snart i tre nye farver. I øjeblikket findes Nintendo DSi XL i to farver hos de danske forhandlere, vinrød og mørkebrun, men den 8. oktober bliver Nintendo DSi XL også tilgængelig i farverne gul, grøn og blå.
Nintendo DSi XL, som er det nyeste medlem i Nintendo DS-familien, kom på markedet i marts i år og har allerede solgt i over 3,6 millioner eksemplarer verden over (det globale salg af Nintendo DSi XL til og med juni 2010). Medregner vi alle de forskellige versioner af Nintendo DS-systemer, der er udgivet, er tallene 132 millioner solgte eksemplarer (det globale salg af samtlige Nintendo DS-modeller til og med juni 2010).
Se billeder af konsollen herunder (tryk for at gøre billederne større).
Jeg venter også til 3DS.
Btw. så er dem der spiller Mario Kart på banderet ret så dårlige, da de kun ligger nr. 4 og 5.
Og hvorfor spiller ham til venstre på en Lite, når det omhandler DSI XL.
Hahaha.
Nice.
DP: Den er også farvet på noget af ydersiden. Jeg har tilføjet ekstra billeder, så du og andre kan se, hvor den ellers er kulørt. 
Moysen - For at vise størrelsesforskellen selvfølgelig 
Forskellen er faktisk ikke så stor som jeg havde troet. Liten er jo lidt mindre end Phat'en, så pludselig virker XL ikke så overdimensioneret stor. Nogle af de anmeldelser, jeg har læst, fremstiller XL som blanding mellem netbook og en iPad, der ikke er helt så handy at tage frem hvor som helst... Meeeen selvom det frister, så tror jeg også jeg venter til 3DS. Især fordi jeg stort set ikke spiller DS for tiden.