Action-rollespillet The Last Story, som er skrevet af Final Fantasy-skaberen Hironobu Sakaguchi, har fået en trailer/tv-reklame. Efter Hironobu Sakaguchi forlod Square Enix skabte han spilstudiet Mistwalker, som har stået bag Blue Dragon og Lost Odyssey til Xbox 360.
Desuden vil de færreste nok forstå traileren, da den er på japansk. Derfor kan man dog stadig nyde traileren, som må siges at have yderst god grafik taget i betragtning af at Wii'en ikke kan præstere det samme rent grafisk som Xbox 360 eller Playstation 3.
Hironobu Sakaguchi er altså klar med spillet The Last Story til Wii, og fremtiden må vise om der kun bliver én sidste historie, eller om der kommer mange efterfølgende kapitler, som tilfældet har været, og stadig er, med Final Fantasy. Spillet har premiere i Japan den 27. januar, og Nintendo har selv udtalt at de desværre ikke har planer om at udgive spillet herhjemme eller i USA.
Nyheden er skrevet af Tupiaz,
redigeret og godkendt af Lukas Pedersen.
Er det et spil eller en animationsfilm?
^ Det samme tænkte jeg over - man ser da i hvert fald ikke noget gameplay, gør man
?
00:20 GANONDORF!!!!!
Men seriøst, jeg glæder mig til det her. Det ser pænt sjovt ud fra de gameplay trailers jeg har fundet.
Jeg nu bare glad for der endelig er et spil som bare har et ok niveau hvad angår grafik. Derudover ser gameplayet rimelig fedt ud. Nok en af de titler jeg skal have i år, hvis det altså kommer til Danmark/Europa.
Fedest, en titel som virkelig kunne bruges til wii, og så kommer den sikkert ikke til EU... Square Enix (og forgængerne, "square soft" og "Enix" ) gør tit det nummer.
^ Nu er det her så publiceret af Nintendo selv, og Square Enix udgiver de fleste af deres spil i Vesten nu.
Okay, men de benytter sig stadig af det, eks. valkyre profile 1 så man aldrig noget til, hvliket også er grunden til at jeg ikke vil spille resten af serien. Det kan man ikke tilbyde at udgive en fortsættelse til noget ingen kender 
shajita, det fremgår desværre ikke af nyheden -- men Nintendo udtalte for nylig, at de ingen planer har om at bringe spillet til den vestlige verden 
Zelda meets Final Fantasy..
Also Ganondorf..
Det skal eges! det ser vold nice ud man!
[EDIT] Æv man.. hvis det ikke kommer udenfor Japan er det da latterligt.. F' jer Nintendo!
Behold alle de fede titler mens vi rådner op i Europa og USA.. GG
spillet kommer måske alligevel til Danmark eller i hvert fald UK. http://www.gamereactor.dk/nyheder/82227/Derfor+f%E5r+vi+ikke+The+Last+Story/ Der er håb endnu.
spillet kommer måske alligevel til Danmark eller i hvert fald UK. http://www.gamereactor.dk/nyheder/82227/Derfor+f%E5r+vi+ikke+The+Last+Story/ Der er håb endnu.