4
apr
2011

Pokémon Trading Card Game Online beta lanceret

Skrevet af Lukas Pedersen

Kan du godt lide Pokémon? Kan du godt lide spillekortene dertil? Har du internet? Okay, lad os bare stoppe her. Sagen er i hvert fald klar - Pokémon Trading Card Game Online betaen er lige blevet lanceret.

I Pokémon Trading Card Game Online kan du lave din egen figur, og spille med de populære Pokémon-kort, præcis ligesom du kan i virkeligheden. Forskellen er bare at det her er 100 % online, og dette gør det f.eks. meget nemmere at finde nogen at spille mod. Der har været tidligere spil lig dette, men nu forsøger Nintendo sig officielt med endnu et Pokémon Trading Card Game-spil.

Det er helt gratis at registrere sig, men husk dog at spillet stadig er i beta, hvilket vil sige at spillet endnu er langt fra at være færdigudviklet.

Du finder Pokémon Trading Card Game Online her:
Pokémon Trading Card Game Online.

Diskuter
13
Tilbage til forside
Level 10
51500 XP
#1:  King Suhr - 5. Apr 2011 00:14

fed beta tak for den nyhed Lukas Smiley

citer indlæg

Level 4
7000 XP
#2:  Zalman - 5. Apr 2011 08:09

Jeg spiller normalt ikke Pokemon TCG'et, da jeg synes, der findes mange bedre kortspil, men jeg har de sidste par uger spillet det her, og jeg må sige, at det er vildt underholdende. God time waster.

citer indlæg

Level 7
24500 XP
#3:  Kylar - 5. Apr 2011 09:00

det ser lovende ud. men håber ikke det bliver lige som yu-gi-oh battle accelerator.. hvor man ender med at skulle købe viatuelle kort for rigtige penge of hvor halvdelen af kortene og effekterne aligevel ikke virker.. men krydser fingre for at nintendo laver dette online kortspil ordenligt.

citer indlæg

Level 27
387500 XP
#4:  Bo130 - 6. Apr 2011 08:21

Jeg gennemførte det da det kom, er meget tilfreds, og glæder mig til det kommer ud af betaen. Det skræmmer mig dog at det er officielt, og at de så ikke laver det til DS eller 3DS i stedet. Ville elske det.

citer indlæg

Level 3
4000 XP
#5:  MegaGame - 6. Apr 2011 08:46

Bo130, fordi det er et slags MMO, så du kan ikke gennemførte det Smiley også grunden til det kommer pc istedet, større mmo marked der.

nighttwister, jeg synes det størreste problem ved yu-gi-oh, var du skulle betale for hver kamp du spillet.

Jeg kunne ikke lige finde info om betalings systemet, vist de har udgivet sådan info ville det være rart vist nonge ville linke det.

citer indlæg

Level 2
1500 XP
#6:  Dingler_ - 6. Apr 2011 08:58

Jeg er også kommet igennem alle NPC-trainers, og er fint tilfreds. Sure, der er stadig et par hiccups men det er bestemt spilbart og fungerer ganske glimrende. Spillede TCG til GBC så uendelig meget da jeg var yngre og TCG Online holder det relativt pænt uden alt for mange nye regler eller vanvittige kort - det eneste jeg kunne ønske mig var 1st gen only cards, pokémons +151 tiltaler mig overhovedet ikke, men det er ønsketænkning fra min side af Smiley

Try it!



Where's my god damn remake!?

citer indlæg

Level 18
165000 XP
#7:  Dead Cheese - 6. Apr 2011 09:07

^151+, kan du ikke lide mew!? Du mener vel 152+?

citer indlæg

Level 2
1500 XP
#8:  Dingler_ - 6. Apr 2011 09:12




*A wild Mew appears!*



Who could say no to a face like that?

citer indlæg

Level 10
53000 XP
#9:  Moysen - 7. Apr 2011 17:48

Kan ikke finde rundt på siden. Er lost. Har oprettet en bruger, men der står ingen steder hvor man begynder spillet? eller er det overhoved et spil? Smiley

citer indlæg

Level 4
7000 XP
#10:  Zalman - 7. Apr 2011 22:32

Du skal bare trykke på Play Now...

citer indlæg

Level 3
3500 XP
#11:  Tøjza - 9. Apr 2011 17:13

Kan man spille mod andre eller kun mod computeren?
Synes at have læst at det er sidstnævnte, men nyheden her siger noget andet? Smiley

citer indlæg

Level 21
224500 XP
#12:  Lukas Pedersen - 10. Apr 2011 00:39

^ Så vidt jeg har forstået er det blot fordi at spillet er i beta Smiley Officielt hedder dette spil nemlig "Pokémon Trading Card Game Online Trainer Challenge", hvor "Pokémon Trading Card Game Online" ikke er lanceret endnu. Trainer Challenge er tilsyneladende blot en del af det fulde spil Smiley

citer indlæg

Level 1
0 XP
#13:  Nenmoth - 10. Apr 2011 19:14

Det er vildt vanedannende! Smiley

citer indlæg

Side: 1Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussioner.

Log ind
Bliv gratis medlem
Glem kodeord?