26
maj
2011

Sonic Generations til Nintendo 3DS

Skrevet af Erik Madsen

Endnu en gang er SEGA klar med et spil med en af de mest populære figurer, Sonic the Hedgehog. Denne gang er der ikke tale om et direkte remake af tidligere titler, men et remix af forskellige spil, da en ny fjende har sendt Sonic tilbage i tiden.

Spillet vil ligne Sonic Colours og Sonic Rush, hvilket betyder, at selvom Sonic bliver sendt tilbage til retro-banerne vil han kunne en hel masse mere end han dengang var i stand til.

Sonic Generations vil ikke udkomme til Wii, da Wii'en ikke er kraftig nok til at køre spillet. Nintendo 3DS versionen vil have unikke bosses samt indeholde specielt indhold i forbindelse med StreetPass og Play Coins. Gameplayed vil foregå i 2D.

Spillet indeholder et to-player race mode, som i gamle dage, men det vil dog ikke være tilgængeligt at spille det online.

Level 15
110500 XP
#16:  Jonas - 27. May 2011 14:53

Lol det kan Wii'en da også. NES'en kunne (NSMB2). I det hele taget en fjollet antagelse, når man ser på f.eks. Smash Bros. der bugner med forskellige character designs. Det er bare Nintendo der var dovne.

citer indlæg

Level 15
110500 XP
#17:  stelzig - 27. May 2011 15:01

Jaeh sagde Miyamoto ikke at de lavede toad i stedet for peach fordi peach var for besværligt - looool.

Edit: http://n-club.dk/nyheder/4995/

"Hvis vi havde en karakter af de fire der var iført en kjole ville vi blive nød til at have en særlig behandling og programmering til at håndtere hvordan kjolen håndteres inden for gameplayet."

Haha, det gider vi sgu ikke til at lave, de kan da bare for endnu en toad Smiley

citer indlæg

Level 18
165000 XP
#18:  Dead Cheese - 28. May 2011 10:22

Jonas; Det jeg mener, er at spillet kan lide grafisk og gameplay under at skulle portes... Mage wii spil ender man med at fægte med fjernbetjeningen. Det tror jeg de vil undgå.
New super mario bros. er jo et dårligt eksempel. Det er wii only og skal aldrig tænke på at skulle portes.

Capcom satser da også mere på sony og xbox nu fordi spil er nemere at porte mellem de to. Det er bøvlet at porte til en wii.

citer indlæg

Level 4
7000 XP
#19:  Zalman - 28. May 2011 14:04

@ Maxio - Og hvad så hvis spillet kan lide grafisk, når det portes? Det betyder ikke, at det er unplayable. Der findes mange Wii-spil, som er ported fra PS3/X360, men som alligevel har klaret sig godt. Og hvis de vil undgå "fægtning med fjernbetjeningen", så gør de det da bare. Det er altså ikke et krav. Jeg ser derfor heller ingen grund til, at Sonic Generations ikke skal komme på Wii. Jeg ville ikke købe det, da jeg i forvejen har både en PS3 og en X360, men jeg er sikker på, at mange vil få glæde af det. Det virker ekstremt latterligt.

New super mario bros. er jo et dårligt eksempel. Det er wii only og skal aldrig tænke på at skulle portes.


House of the Dead: Overkill og No More Heroes var eksklusive spil til Wii. Begge har nu PS3-versioner. Hvad er din pointe?

citer indlæg

Level 18
165000 XP
#20:  Dead Cheese - 28. May 2011 14:54

At mario er et dårligt eksempel, og de spil du nævner er blevet remasteret, med hd grafik +.
Forskellen er at de spil bliver forbedret når de portes fra wii, og det sker først nu når de andre platforme har fået motion ting.

Problemet er ikke så meget at man som forbruger er utilfreds, men at udviklerne har svært ved at porte spillene.
Tit laver man 2 forskellige spil. Sonic unleashed var også vildt forskellig fra wii til ps3, kun storry var tilsvarende. Det sker mere ved håndholdte som ds, men pointen er der. Udviklere er utilfredse.
Nu er der sikert mange der uenige, men call of duty spillene er ikke velykkede til wii... Jeg har hørt nogle venner snakke om det og set nogle videoer af folk, og det ser ud til at være langt dårligere end resten af udgaverne. Sådan kan et spil lide. Jeg har så ikke prøvet det selv, og har ikke tænkt mig det.

citer indlæg

Level 15
110500 XP
#21:  stelzig - 28. May 2011 15:08

Call of duty er elendigt på wii, men det er mere på grund af wiiens generelle dårlige og laggy online.

CoD er dog også ret dårligt på andre konsoller Smiley

citer indlæg

Level 18
165000 XP
#22:  Dead Cheese - 28. May 2011 15:13

Jeg er enig i det du skriver.
Jeg bryder mig faktisk heler rigtig ikke om CoD.
"men det er mere på grund af wiiens generelle dårlige og laggy online." Det er jo bare en yderligere grund til at det er upopulært at porte spil over til wii.

citer indlæg

Side: 12Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussioner.

Log ind
Bliv gratis medlem
Glem kodeord?