Da SEGA udgav deres racerspil til alle platforme, Sonic & Sega All-Stars Racing i 2010, var det med en smule succes. Nu kommer der en efterfølger, i form af Sonic & Sega All-Stars Racing 2.
Det er Kotaku der beretter, at en repræsentant fra SEGA har fortalt dem at udviklingen er i gang. Det er Toy Fair i New York der står bag. Intet er endnu bekræftet vedrørende spillet, udover at det står til udgivelse sidst på året, og at vi i de kommende måneder vil få at vide hvilke karakterer og køretøjer der er med.
Det originale spil udkom til både Wii og Nintendo DS, så mon ikke det nye udkommer til Wii U, Nintendo 3DS og muligvis også Wii og Nintendo DS igen.
Det handler om at finde en gylden middelvej. Du kan ikke overeksponere en masse karakterer - slet ikke, hvis de ikke er kendt af særlig mange.
Prøv at kig på billedet, der er tilknyttet denne nyhed. Visuelt virker det ekstremt overvældende. Det er dårlig håndtering af spillets univers. Keep it simple stupid. Og så kan de udvide på sigt.
Det jeg ikke kan lide er at rosteren er for blandet. Det passer bare ikke sammen, desværre.
Sammenligner man med Mario Kart, finder man hurtigt sin favorit, da karakterene i MK har et stilistisk rød tråd.
Bedre end Segas LOL-karakterer.
Metal Mario er dog lidt mærkelig, da det jo ikke er en selvstændig karakter. Men Nintendo er som sagt ikke perfekte. 
Jeg fatter virkeligt ikke character rosteren i Mario Kart 7. Der er så mange karakterer, der kunne være med. Waluigi, Diddy Kong, Bowser Jr., Dry Bones, Birdo, men nej nej, vi vil da meget hellere køre med en grim, fed, lam LOL-bi, som der umuligt er nogen, der kan lide. Og nu hedder det jo Mario Kart 7, så vi må hellere have en Mario mere med, hvor vi tager ham uden farve og smider hans stemme igennem en ventilator
Honey Queen er nice. Hater.
Kan egentlig også godt li' metal mario selvom han måske lige så godt kunne være et alternativt kostume til mario (hvorfor kan man ikke spille i forskellige farver som i smash endnu?). På den anden side giver metal mario mulighed for at spille med den mest populære figur (mario) og top speed, i stedet for altid at skulle spille med den gennemsnitlige "balanced" mario. 
Enig, Sega kan på ingen måde hamle op med Nintendos universer.
Men jeg kan nu alligevel godt lide den lidt Smash Bros. agtige tilgang til spillet og jo mindre Sonic, jo bedre. 
S&SASR var en genial titel! et meget simpelt racing game, men underholdningsværdien var i top, i sær hvis man elsker SEGA.